MAREK MARKO: “S JUNIORMI SME CHCELI OBSADIŤ MEDAILOVÚ POZÍCIU”

V poslednom predvianočnom rozhovore sme vyspovedali nášho predsedu a trénera juniorského tímu Mareka Marka. Porozprával nám o svojich trénerských začiatkoch, minulej, ale aj tohtoročnej sezóne. Priblížil nám, aké ambície má s juniorským tímom túto sezónu a aj to, ako vyzerá chod klubu, keď je všetko prerušené a dočítate sa aj jeho osobný názor o následkoch pandémie.

 • Začneme tvojou pozíciou trénera a tvojimi začiatkami. Ako si sa dostal k trénerstvu?

V roku 2017 ma oslovilo vedenie klubu FBK Fair Levice s možnosťou trénovať ich dorastenecký tím a keďže som sa venoval florbalu už dlhšie, rozhodol som sa, že do toho pôjdem, aj keď som nemal žiadne trénerské skúsenosti. V tomto klube som odtrénoval dve sezóny v doraste a aj keď to bolo náročné, chalani sa zlepšovali od zápasu k zápasu. Vedeniu Fair Levice patrí moja veľká vďaka, že mi dali túto možnosť. Po dvoch sezónach som sa ale rozhodol, že si založím vlastný klub a skúsim to po vlastnej osi. V tomto období mi veľmi pomáhal basketbalový tréner mužov Teo Hojč, s ktorým som trávil veľa času a učil sa od neho, a to napriek tomu, že sme robili rozdielne športy. Je to veľký športový odborník a pomohol mi vo veľa veciach ohľadom trénovania. Teo má najväčšiu zásluhu na tom, že som sa ako tréner posunul vpred.

 • Minulú sezónu si viedol aj dorastenecký tím. Aké sú rozdiely medzi dorasteneckým tímom z minulej sezóny a juniorským z tejto?

V tejto sezóne je súpiska juniorov takmer totožná s tou dorasteneckou z minulej sezóny. Minulú sezónu sme hrali ale dosť chaoticky, čo mohlo byť spôsobené aj tým, že to bola nová sezóna. Mali sme problémy s priestormi na tréningy, ale aj na zápasy. Túto sezónu máme zopár nových hráčov, ktorí priniesli do tímu konkurenciu a cítim tak z chalanov väčšiu motiváciu. Tento rok som sa zameral viac na komunikáciu s tímom o našich cieľoch a motivácii pracovať na tréningoch a určite pomohlo aj to, že vidia väčšiu šancu posunúť sa vpred, keďže máme aj mužský káder. Čo ale tvorí najväčší rozdiel, je kondičná letná príprava, ktorú chalani absolvovali.

 • Naznačil si kondičnú prípravu, ktorú vedie túto sezónu Peter Nuota. Ako vnímaš túto spoluprácu?

Ja som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť spoluprácu s Peťom Nuotom, pretože v minulej sezóne som sa snažil robiť letnú prípravu ja, no nemám na to ani vzdelanie, ani skúsenosti. Peťova práca s tímom je obdivuhodná. Dokázal zlepšiť kondičku a silu tímu minimálne o jednu úroveň a stále s nimi pracuje v posilke aj počas sezóny.

 • Sezóna sa síce prerušila, no juniori stihli odohrať dve stretnutia na domácej palubovke. Ako si spokojný s ich výkonom a priebehom zápasov?

Ako som už spomenul,  vďaka kondičnej príprave sme boli na zápasy veľmi dobre pripravení. Zápas s Bratislavou nám hneď v prvom kole ukázal, že túto sezónu môžeme mať vyššie ambície ako len posledné miesto. Zápas sme síce prehrali 5:1, ale kto pozná tím Hurikán Bratislava, vie, že je to klub s 15-ročnou tradíciou, ktorý vychoval už nejedného úspešného florbalistu. V tomto svetle bol ten zápas veľmi dobre odohratý. Samozrejeme, keď som videl priebeh stretnutia, bol mi výsledok málo a mohli sme sa pobiť aj o nejaké body, no v konečnom dôsledku to bol výborný štart do sezóny. Do zápasu s Paradise Nitra sme išli s rozdielnymi cieľmi. Chceli sme za každú cenu zvíťaziť, čo sa nám aj podarilo, avšak mali sme veľmi zlú prvú tretinu. Takéto výkyvy si nemôžeme v budúcich zápasoch dovoliť.

 • Aké ciele si nastavil tímu v tejto sezóne a aké ambície by mali juniori, ak by sa sezóna predsa len dohrala?

Ciele sme si nastavili spoločne a síce obsadiť medailovú pozíciu. Myslím, že sme boli na túto cestu dobre pripravení, no teraz po prerušení uvidíme, ako sa do kolotoča zápasov vrátime. Ambície tímu ostávajú rovnaké ako ciele na začiatku sezóny.

 • Zastavil sa život v tíme počas tejto pandémie, alebo trénujete aj teraz?

Snažíme sa, samozrejme, o to, aby boli aspoň tréningy a doteraz sa nám to aj darilo. Trénovali sme v skupinách po šesť ľudí aj v hale, aj v posilňovni, no teraz počas Vianoc, keď je lockdown, sa všetko opäť prerušilo. Dúfame, že po sviatkoch sa vrátime do normálu aspoň v tréningoch.

 • Prejavil sa tento ťažký rok aj na počte hráčov v tíme?

Určite áno. Veľa hráčov z minulej sezóny nám odišlo, ale našťastie nám zostala kostra tímu. K nej sa pridali noví hráči, ktorí sa rýchlo chytili svojej šance a myslím, že momentálne máme stabilný tím. Aj napriek tomu som nadviazal spoluprácu s dvoma florbalovými klubmi, s ktorými sme dohodnutí na striedavých štartoch ich hráčov. Chcel by som tým ešte viac zvýšiť konkurenciu v tíme a naše šance na dobré umiestnenie.

 • Prejdime trochu aj na chod klubu. Ako to teraz celé funguje počas obmedzení? Do akej miery zasiahla táto situácia chod klubu?

My, našťastie, nies me tak veľký klub, ktorý by žil z návštevnosti zápasov a vypredaných hál, takže zatiaľ nemáme existenčné problémy. Klub síce stojí, no čo sa týka financií, pandémia nám nerobí problémy. Horšie je, že sme mali naplánovaných veľa akcií pre školy, deti a tiež sme chceli otvárať viac kategórií. Žiaľ, do telocviční sa nedá dostať od septembra, takže by sme s nimi nemali kde trénovať. Dúfame, že spomínané akcie budeme vedieť zrealizovať už v roku 2021.  

 • Si ako predseda klubu spokojný s minuloročnou sezónou?

Som určite spokojný s tým, že sa nám podarilo prvú sezónu úspešne dokončiť bez väčších problémov. Čo sa ale týka jednotlivých kategórii, tak s dorastom by som bol spokojnejší, keby sa odlepili od dna tabuľky a pri mužoch nás mrzela tesná prehra s Prievidzou v playoff, kde sme mali uťčite vyššie ciele. To, že sme nakoniec získali bronz je pekné, no nebyť pandémie, tak ho nezískame. Určite sa od nás očakávalo viac po tak výborne odohratej základnej časti. Keď to ale zoberiem ako celok, tak som s prvou sezónou až nadmieru spokojný.  

 • Ako vnímaš túto sezónu?

Je veľmi ťažká, ako aj celý tento rok. Odohralo sa len zopár zápasov a v klube to vnímame ako fakt, s ktorým sa musíme vysporiadať.

 • Moja posledná otázka bude smerovať znova na COVID. Myslíš si, že sa dohrá ešte táto sezóna? A aké následky môže mať úplné zrušenie sezóny?

Čím dlhšie je sezóna prerušená, tým som s jej opätovným začatím skeptickejší, avšak stále pevne verím, že sa stihne odohrať väčšina sezóny a ukončíme ju ako každú inú. Ak by sa ale sezóna nedohrala a úplne by sa zrušila, bojím sa, že to bude mať zlý vplyv na motiváciu hráčov zostať pri športe. Už táto situácia, ktorá je teraz, keď majú deti skoro nulový pohyb, je veľmi zlá a dovolím si tvrdiť, že bude mať zásadný vplyv na úroveň a budúcnosť športu na Slovensku.