KAPITÁN MUŽOV M. KVOČKA VNÍMA MINULÚ SEZÓNU AKO ÚSPEŠNÚ

V druhom predvianočnom rozhovore sme vyspovedali kapitána mužského tímu Mateja Kvočku. Keďže sa Matej pohybuje pri florbale už zopár rokov a má za sebou aj pôsobenie v iných tímoch ako levických, pýtali sme sa ho aj na celkový rozvoj florbalu v našom meste. Odpovedal nám aj na otázky ohľadom minulej sezóny, z ktorej si muži odniesli bronzové medaily, a tiež nám zhodnotil aktuálnu sezónu poznačenú pandémiou.  

  • Moja prvá otázka bude smerovať celkovo na florbal v Leviciach. Akým smerom sa podľa teba uberá tento šport v našom meste? Majú Levice šancu byť stabilným účastníkom mužských aj mládežníckych (prípadne aj ženských) súťaží?

Florbal v Leviciach sa podľa môjho názoru uberá dobrým smerom, aj keď sa stále máme kam posúvať. Veľa ľudí o tom možno nevie, ale už niekoľko rokov tu funguje Levická florbalová liga, v ktorej od začiatku hralo dosť veľa kvalitných hráčov. Nevedeli sa však posunúť ďalej, aj keď už existoval nejakú dobu klub Fair Levice, ale ten sa venoval deťom a neprihlasoval sa do mužských súťaží. Vďaka vzniku FBC Levice sme dostali šancu zahrať si druhú mužskú ligu. Myslím si, že tento klub má ambície postupne prihlasovať ďalšie a ďalšie kategórie. Na to však treba záujem detí. Určite by bolo dobrým krokom otvoriť aj nejakú ženskú kategóriu. Ak sa nemýlim tak jediný normálne fungujúci, dievčenský, kolektívny šport v Leviciach je volejbal. Preto ak sú v Leviciach nejaké baby, ktoré oslovil florbal, nech sa prihlásia do klubu. Radi ich privítame.

  • Mužská liga sa tu začala hrať len minulú sezónu. Bol to podľa teba dobrý krok začať hneď prvú sezónu s mužskou kategóriou? 

Podľa mňa to bol skvelý krok. Klub potreboval nejakú stabilnú reklamu a v každom športe sú mužské zápasy najviac sledované verejnosťou. Dokázali sme postaviť konkurencie schopné mužstvo a neurobili sme si žiadnu hanbu. Práve naopak, ukázali sme ostatným klubom že aj v Leviciach vieme hrať florbal. Osobne si myslím, že práve úspechy mužskej kategórie dokážu zaujať aj ľudí v našom meste. Čo by mohlo následne znamenať príchod nových mladých hráčov a hráčiek, ale takisto aj príchod potencionálnych sponzorov.

  • Vráťme sa teda rovno k minulej sezóne. Ako by si ju zhodnotil s odstupom času?

Keby mi niekto na začiatku sezóny povie, že budeme mať medailu tak by som mu neveril. Nevedeli sme do čoho ideme, nepoznali sme kvalitu našich súperov a už vôbec sme nevedeli, či nám hráčom to bude spolu v jednom tíme fungovať. Hneď prvý turnaj nám však ukázal, že môžeme poraziť každého, a takto to pokračovalo celú sezónu. Dva turnaje sme síce nezvládli ale napriek tomu sme odohrali veľmi dobrú základnú časť. Play-off bohužiaľ dopadlo veľmi smolne. Prehrať rozhodujúci zápas štvrťfinále v predĺžení je asi najhorší pocit, aký som zažil vo svoje športovej kariére. Každého z nás to veľmi mrzelo. Prišla však korona a sezóna sa nedohrala. V tomto ťažkom období nás potešilo rozhodnutie zväzu, vďaka ktorému sme získali bronzové medaily za umiestnenie v základnej časti. Bola to veľmi pekná odmena za našu prvú sezónu aj keď sme to s chalanmi doteraz neoslávili.

  • Si kapitánom družstva už druhú sezónu. Ako sa cítiš v tejto pozícií?

Prekvapilo ma to, keď mi Marek Marko oznámil, že chce aby som bol kapitán tímu. Bol som vtedy najmladší člen mužského tímu, preto som to bral ako obrovskú zodpovednosť. Necítim sa nijako špeciálne, stále sme jeden tím a všetci sme seberovní. Mojou  úlohou je namotivovať družstvo pred zápasom, počas zápasu alebo po prehratom zápase, a takisto komunikovať s rozhodcami. Ja verím, že si tieto úlohy plním a chalani sú so mnou ako kapitánom spokojní. Stále si však myslím, že je v tíme viacero chalanov, ktorí by úlohu kapitána zvládli rovnako alebo možno aj lepšie.

  • Aké ambície má/mal mužský tím do tejto sezóny 2020/21?

Zopakovať účasť v play-off a takým mojim osobným cieľom je postupne zapracovať chalanov z juniorky do mužského tímu. Chceme ukázať deťom, že pokiaľ sa pridajú k nám a budú na sebe pracovať, môžu sa už ako 15-16 roční dostať do mužského tímu

  • V tejto sezóne ste stihli odohrať len dve stretnutia. Vieš nám zhodnotiť silu tímu a tiež odchody bývalých a príchody nových hráčov?

Odišlo nám viacero dôležitých hráčov ako Roman Taldík a Kubo Tokár, ale myslím si, že sme našli dosť kvalitné náhrady. Chalani ako Ďuri Vrťo, Adam Kováč, Martin Hronec a Paľo Lohyňa majú na to aby boli prínosom pre družstvo. Bohužiaľ sme nedokázali dotiahnuť prestupy týchto hráčov pred prvým turnajom. Prvé dva zápasy sme hrali zle. Máme síce 1 výhru a 1 prehru , ale náš výkon nebol taký, ako sme si predstavovali. Až na pár svetlých momentov z prvého zápasu sme neukázali nič svetoborné. Vieme ale na čom zapracovať a preto dúfam, že ak sa sezóna znovu spustí predvediem lepšie výkony. Jediné čo ma potešilo v prvých zápasoch, boli výkony juniorov, konkrétne Tima Szalmu a Martina Donovala. Ukázali, že si miesto v mužskom tíme zaslúžia.

  • Myslíš, že sa stihne odohrať celá sezóna, alebo si skôr skeptickejší a počítaš už so zrušením tohto ročníka?

Bol by som veľmi rád keby sa odohralo sezóna aj keď len v nejakom skrátenom režime. Vidíme však, že opatrenia sa momentálne sprísňujú, čiže si nemyslím, že sa sezóna nereštartuje. Dúfam, že sa mýlim.

  • Ak by sa sezóna predsa len stihla odohrať a reštartovala by sa niekedy začiatkom roka 2021, ako vnímaš prerušenie súťaží na tak dlhú dobu?

Na môj vkus prišlo to prerušenie dosť skoro. Možno sme mohli ešte mesiac potiahnuť, ale tak ja nie som žiadny infektológ ani epidemiológ a preto rešpektujem toto rozhodnutie. Jediné čo ma hnevá je to, že nemôžeme trénovať. Od marca sme mali spolu asi len dva poriadne tréningy. Je to dosť ťažké pre nás sa dostať do haly a rozdeľovať sa na skupinky po 6 nemá zmysel. Florbal je kolektívny šport, my potrebujeme spolu trénovať. Síce si môžeme každý spraviť nejaké individuálne tréningy, ale ten kontakt s loptičkou nám každému chýba.